Utbildningar/Kurser

  • Sundbybergs Folkhögskola - Postproduktion TV/Film/Reklam i Adobe Premiere Pro, Aftereffects, Avid Pro tools, Davinci Resolve (2022)
  • Prevent - Arbetsmiljö för filmarbetare (2021)
  • Kulturakademin - Platschefsutbildning (Film 2021)
  • Folkuniversitetet - Projektledning. (2021)  
  • Lexicon - Grundutbildning Adobe Creative Cloud, Photoshop, Illustrator, InDesign, Animate, Premiere Pro, After Effects. (2021)
  • Kulturens Bildningsförbund - Filma och redigera, streama och sända live. (2020)
  • Orca Mediautbildning - Ljud i media.(2013)
  • Certifieringar/Licenser - Pro tools – 101, 110 : 2013
Arbeten (urval)
  • Jag stannar till slutet - Regi Tereza Andersson Kulturhuset Stadsteatern Husby/Vällingby, Kompositör/Ljuddesigner 2020
  • Sommaren 85  TV-serie, Art & Bob, SVT, Film i väst, 3 episoder. (sound edit) 2020, Cloudberry Post
  • BOX 21  TV-serie, MISOFILM, Viaplay, 6 episoder. (sound edit) 2019-2020, Cloudberry Post
  • Heisenberg - Regi Tereza Andersson, Blixten & co , Scalateatern Kompositör/Ljuddesigner 2018
  • Capture 20 year history video, Helljus AB Kompositör 2018
Ungscen/öst
  • Komma hem - Regi Tereza Andersson
  • Kompositör/Ljuddesigner 2017
Folkteatern i Göteborg - Göteborg
  • Den Fule - Regi Nora Nilsson
  • Den goda människan - Regi Frida Röhl
  • Hamlet - Regi Örjan Andersson
  • Aprilhäxan - Regi Eva Gröndahl
  • Kejsarinnan - Regi Niklas Hjulström (Musikal)
  • La Baracca - Regi Eva Gröndahl (Musikteater)
  • Juloratoriet - Regi Niklas Hjulström
  • Trettionio och två - Regi Kerstin Österlin
  • Krymplingen på Inishman – Regi Margita Ahlin
  • Stålverket - Regi Arn-Henrik Blomqvist
  • Hjältar - Regi Kim Lantz, Jörgen Duberg (Musikteater)
  • Hack - Regi Henric Holmberg (Musikteater, sångensemblen Amanda)
  • Fromma mord - Regi Karl Dunér
  • En revy i grevens tid - Regi Lars-Erik Brossner, Henric Holmberg
  • Lyckliga gatan - Peter Schildt
  • Europa - Joachim Siegård                            Ljuddesigner/Ljudteknik 1991 till 2017
Kulturkraft Väst
  • Musik&Ljud som berättarkomponent                                 Kursledare 2015 till 2016
Orca mediautbildning - Göteborg
  • Ljud i media                                                                                 Kursledare 2015 till 2016
Östgötateatern
  • Frankenstein - Regi Tereza Andersson         Ljuddesign/Underscore 2015
Backa teater
  • A clockwork orange - Regi Tereza Andersson Kompositör/Ljuddesigner 2015
Östgötateatern
  • Vikarierande inspicient 2014 till 2014
Östgötateatern
  • The Nether - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2014-2015
Östgötateatern
  • Bluebird - Regi Tereza Andersson              Kompositör/Ljuddesigner 2013-2014
Göteborgs Stadsteater
  • HAIR på Götaplatsen - Ljudteknisk samordnare + ljudtekniker
  • Lunchteatern - Teknisk samordnare – ljud/ljus/scentekniker
  • Direktsänt – Ljudtekniker
  • Elfte timmen - Ljudtekniker
  • Frankenstein - Regi Henrik Wallgren
  • Copenhagen - Regi Lars Arrhed
  • Moliéres Misantrop - Regi Alexa Ter
  • Fiasko i tre akter - Regi Rikard Gunther
  • Balladen om Hester - Regi Michaela Granit
  • DOM - Regi Jasenko Selemovic
  • Tro hopp och kärlek - Regi Olof Lindqvist
  • Pelle Snusk - Regi Carolina Frände (Musikal)
  • Lång tystnad plötsligt mörker - Regi Olof Lindqvist
  • Fåglarna - Regi Björn Runge
  • Djävlar på hjul - Regi Malin Stenberg
  • Krapps sista band - Regi Ronnie Hallgren
  • Lyckans dar - Regi Emil Graffman           Ljuddesigner/Ljudtekniker 1998 till 2013
Östgötateatern
  • Änglar i Amerika - Regi Tereza Andersson Kompositör/Ljuddesigner 2012-2013
Folkteatern i Göteborg - Göteborg
  • Räls - Regi Erik Ståhlberg                           Kompositör/Ljuddesigner 2012
Länsteatern Örebro
  • Syrror - Regi Tereza Andersson                  Kompositör/Ljuddesigner 2012
Ung/scenöst
  • Om flickor kunde döda - Regi Tereza Andersson Kompositör/Ljuddesigner 2009
Borås Stadsteater
  • Vildanden - Regi Björn Melander              Kompositör/Ljuddesigner 2008
Östgötateatern
  • Romeo&Julia - Regi Tereza Andersson   Kompositör/Ljuddesigner 2008
Folkteatern Gävleborg
  • Tintomara - Regi Björn Melander              Kompositör/Ljuddesigner 2008
Regionteater Väst
  • Ester Nilsson levde här en gång - Regi Tereza Andersson Kompositör/Ljuddesigner 2007
Östgötateatern
  • Dissocialia - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2007
Folkteatern Göteborg
  • Demokrat - Regi Erik Ståhlberg                Kompositör/Ljuddesigner 2007
Folkteatern Göteborg
  • En nagel i ögat - Regi Louise Böregård    Kompositör/Ljuddesigner 2007
Östgötateatern
  • Motortown - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2007
  • Bländad - Regi Tereza Andersson              Kompositör/Ljuddesigner 2006
Riksteatern
  • Lyckoland - Regi Tereza Andersson           Kompositör/Ljuddesigner 2006
Länsteatern Örebro
  • Helvetesguden - Regi Björn Melander      Kompositör/Ljuddesigner 2005
Länsteatern i Örebro
  • Röd gubbe - Regi Adam Stone                    Kompositör/Ljuddesigner 2005
New York State Theatre Institute (USA)
  • Secret Garden Regi - Tereza Andersson (Musikal)        Ljuddesigner 2005
Tussilago AB/Film I väst/SVT
  • Mina Vänner - dokumentärfilm - Regi: Johanna Bernhardson Kompositör 2005
New York Theatre Institute
  • Immo+Leo - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2004
Smartsome Production
  • Jaga Jordan - Film - Regi: Arn-Henrik Blomqvist            Kompositör 2004
Teater Västmanland
  • Danny Crowe Show - Regi Tereza Andersson Kompositör/Ljuddesigner 2003
Teater Västmanland
  • Immo+Leo - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2002
Orionteatern
  • Stillestånd - Regi Tereza Andersson        Kompositör/Ljuddesigner 2002
Göteborgs Stadsteater
  • Besök - Regi Ragnar Lyth                             Kompositör/Ljuddesigner 2002
Smartsome Production
  • Yosufs barn - Film - Regi Arn-Henrik Blomqvist             Kompositör 2002
Östgötateatern
  • Balansgång - Regi Björn Melander          Kompositör/Ljuddesigner 2002
Östgötateatern
  • Disco Pigs - Regi Tereza Andersson         Kompositör/Ljuddesigner 2001
Folkteatern Göteborg
  • Nu är det bra - Regi Niklas Hjulström     Kompositör/Ljuddesigner 2001
Unga Folkteatern Göteborg
  • En handelsresandes död - Regi Jonas Eriksson            Kompositör 2001
Dramatiska Institutet (DI)
  • Kärleksgrejer - Regi Tereza Andersson                              Kompositör 2001
Dramatiska Institutet (DI)
  • Hamstrar - Regi Tereza Andersson                                      Kompositör 2001
Folkteatern Göteborg
  • Timmarna med Rita - Regi Kim Lantz
  • Kompositör 1999
Teatergruppen "Levande Scen"
  • Svältande klassens förbannelse - Regi Amanda Fornhammar
  • Vägskäl - Regi Tereza Andersson
  • Absolution - Regi Tereza Andersson
  • Drive in - Regi Tereza Andersson
  • Amigos Ögon - Regi Tereza Andersson                                      Teknisk samordnare/Kompositör/ljud/ljus/video/scentekniker 1994 till 1999
Film I väst
  • Box office – Kortfilm - Regi Teo Gabay                               Kompositör 1998
Folkteatern i Göteborg
  • Inspicient 1997 till 1998
Göteborgs Universitet/Dramatiken
  • Ljustekniker 1997
Götafilm
  • Rusar i hans famn – Regi Lennart Hjulström - Dramafilm Göta Film AB, Svensk Filmindustri, SVT2. (musicrecording) 1996
Folkteatern Göteborg
  • Stålverket - Regi Arn-Henrik Blomqvist  Kompositör/Ljuddesigner 1995
Folkteatern Göteborg
  • Romulus den store - Regi Arn-Henrik Blomqvist Kompositör/Ljuddesigner 1994
Teater Adina på Folkteatern Göteborg
  • Skymningslekar - Regi RobertAlm          Kompositör/Ljuddesigner 1993
Folkteatern i Göteborg
            I urval
  • Efter föreställningen - Regi Bo Widerberg
  • Juldöden - Regi - Hansjörg Betschart
  • Ta mig på orden - Regi L.Fridell, M.Lönn, Tomas Alldahl
  • Rycket - Regi Kim Lantz
  • Grissymfonin - Regi Tomas von Brömssen/Lars-Eric Brossner
  • Knäckebröd med hovmästarsås - Regi Birgitta Ulfsson
  • Vitsippstid - Regi Kim Lantz
  • Mirrimo Sirrimo - Regi Peter Schildt
  • Vi betalar inte, vi betalar inte - Regi Artuto Corso       Ljustekniker 1987 till 1993
Förtroendeuppdrag
  • 2007 - 2009 Kampanillen bostadsrättsförening, Göteborg
  • 1998 - 2009   Hanatorps samfällighetsförening, Örby
  • 1982 - 1987   Kulturföreningen Levande Betong     
Språk
  • Svenska, modersmål
  • Engelska
Körkort
  • B
Datorkunskaper/Programspråk
  • Pro tools
  • Qlab
  • Adobe Creative Cloud (Grundutbildning)
  • Shotcut.
  • Övrigt: Van att arbeta med Apple, men hanterar även Windows. Hanterar de vanliga Office-programmen.
Övrigt
  • Allmänt tekniskt kunnig, lösningsorigenterad och van att arbeta,
  • leda projekt mot utsatt mål.
  • Allmän elkunskap
  • Stor vana att arbeta med myggor (tal och musikal).
  • Livemixning, Ljudläggning, Ljudredigering, Bildredigering
Referenser på begäran